Včera začal 40d pôst. Každopádne pôst v nejakej forme majú v programe asi všetky náboženstvá a kultúry, takže na tom asi niečo bude, duchovne aj zdravotne (čím myslím, že netreba moc špekulovať, len to robiť).

Prečo sa niečoho vzdať? Pre zmenu! Aby sme sa vyhodili z komfortnej zóny a potrénovali sa. Či sa vzdať mäsa alebo niečoho iného? Podľa mňa je to dosť individuálne. Nie každý organizmus potrebuje nutne detoxikovať a zbavovať sa niečoho (nie všetci jedia celú zimu slaninu a klobásy, aby sa zahriali), mnohí potrebujú skôr dopĺňať niečo výživné, ale každý máme nejaké veci, ktorých nám menej rozhodne neuškodí. Takže namiesto mäsa sa môžete vzdať aj sladkostí, mliečnych výrobkov, lepku alebo alkoholu.

Čoho sa vzdám ja? Ideálne rozmýšľania, to by sa mi zišlo zredukovať. Vypnúť hlavu, meditovať, niečo také. Veľa rozmýšľania je všeobecný problém tejto doby a spôsobuje nám tenzie nie len na psychickej, ale aj na fyzickej úrovni. Ja mám aktuálne stagnáciu čchi pečene, z rozmýšľania, aj z chladu, ale to vysvetlím inokedy.

A keď chcete niečo kreatívne, tak zbavovať sa dá aj pravidelným športom. Takých 100 brušákov denne vás možno zbaví abdominálneho tuku. No a z plejády psychických pôstov si môžete skúsiť sociálne siete. Enjoy! A napíšte mi, čo ste si vybrali!