Keď som rozbiehala tento web, zažila som jednu pomerne bizarnú situáciu. Chalan, ktorý mi mal riešiť technický support sa mi pár dní po úvodnom meetingu ozval, že so mnou spolupracovať nemôže. Vraj je to proti jeho viere a presvedčeniu! Dosť som zbystrila pozornosť. Informoval ma, že je aktuálne naozaj hlboko veriaci človek, praktizujúci kresťan katolík a jeho viera je živá, nie len taká farizejská! Už niekoľko krát sa stratil, páchal zlo, ale opäť našiel cestu k Bohu. No veď super. Jeden môj kamarát mal na to dobrý názor „Kostol ešte nikoho nič zlé nenaučil“. Doteraz som s tým súhlasila, ale dnes to prehodnocujem.

Chalan ďalej pokračoval, že to, čomu sa venujem, vyhodnotil ako prácu s energiou a tá vedie k zlu! Tradičná čínska medicína, rovnako ako jóga, aj čokoľvek východné alebo alternatívne vychádza z duchovna a filozofie a TO je cesta do pekiel! OMG! Lebo teda to evidentne vychádza z nesprávnej filozofie a nesprávneho duchovna. Takže toto on podporovať rozhodne nebude a želá mi, aby som našla opäť cestu k Bohu a pravú vieru a keď sa tak stane, kludne nech sa mu ozvem 😉

Úprimne, mala som z toho rozhovoru dosť zážitok aj zaujímavú tému na zamyslenie. Tak aby som to uviedla na pravú mieru.

Narodila v kresťanskej krajine, v kresťanskej rodine, som pokrstená, mám prvé sväté, birmovku, chodila som na cirkevný gympel a do 18tich som chodila každú nedeľu do kostola. Verím v existenciu Boha aj Ježiša Krista (ale riešim aj kadečo iné). Takže dosť presne chápem, o čom chalan točil. Akurát, že on vôbec nepochopil, čo riešim ja.

Tradičná čínska medicína je 5000 rokov stará veda, ktorej výsledkom sú neskutočne široké a detailne vedomosti o anatómii a fungovaní ľudského tela, rozsiahle vedomosti o bylinkách resp. o fytoterapii, o energetických dráhach atď. Všetko to vychádza z pozorovania prírody, správania zvierat, rastlín, pozorovania ročných období, či vesmíru. A áno, vychádza to z taoizmu, kde sa neohovorí o ničom horšom len tom, že na začiatku bolo tao, ktoré sa rozdelilo na jin a jang a to sú len dva protipóly, ktoré sa navzájom dopĺňajú, ovplyvňujú a vyvažujú a princíp tých protipólov nájdeme všade kde sa pozrieme – deň a noc, teplo a chlad, hmota a energia… Jednoduchý zákon zachovania rovnováhy, BALANCEO, jednoduchá inšpirácia prírodou, ktorá si vždy nejak poradí… Áno, Číňania hľadali cestu k tao (no chceli byť len lepšími a múdrejšími ľuďmi, nech už v čomkoľvek) a keďže to trvá celkom dlho, tak začali popri tom hľadať aj cestu k nesmrteľnosti, resp. dlhovekosti, čiže pevnému zdraviu. Tak to tisíce rokov študovali, posúvali si informácie z generácie na generáciu, písali knihy a vznikla tradičná čínska medicína. A nič zlé a rozporuplné s čímkoľvek, vrátane zdravého rozumu, morálky, či elementárnej logiky som v tom nenašla.

Zdravý životný štýl, pohyb, kvalitná strava, čerstvý vzduch, relax, pozitívne naladenie, predchádzanie chorobám, ale ani to, že človek sa má snaží robiť, čo ho baví, dobre sa cítiť, aj dobre vyzerať sa mi rozhodne ako cesta do pekiel nezdá, ale nájdu sa aj takí no.

V Boha stále verím a Ježiš Kristus určite existoval a bol to určite skvelý chalan, ktorý to vedel s ľuďmi. Či svet vznikol z tao, veľkého tresku alebo z čoho je možno aj jedno. Do kostola chodím len štedrý večer na polnočnú, lebo o tom sú Vianoce. Inokedy tam nechodím, lebo sa tam necítim dobre. Cirkev sa mi nepáči, lebo je zastaralá, strnulá atď… Odkedy som pochopila teóriu jin a jang žije sa mi lepšie. Východné náboženstvá a tradičné kultúry sú mi sympatické a mám z nich dobrý pocit. Ale nechystám sa nikam konvertovať, lebo je to vlastne jedno. Aj zo seba mám dobrý pocit, aj z toho čo aktuálne robím a čomu sa venujem mám dobrý pocit. A to asi stačí…