Boli sme raz bajkovať v Taliansku na Lago Di Garda. Pekný výlet, všetko fajn, akurát som vynadala frajerovi, že mi pred odchodom nevyšteloval bajk. Mne všeličo ide, aj koleso na aute si viem vymeniť, ale bajky nejak nie sú moja parketa. Ja budím taký dojem, že sa o mňa netreba starať, lebo sa ani netreba, ale občas ma to vytočí, chápete. Tak som sa zamýšľala, že kde robím chybu (Všimnite si tú sebareflexiu! Ne, že kde on robí chybu, ale že kde JA robím chybu!). Na odpoveď, dosť zásadnú, ktorá mi vlastne celý život k téme vzťahov chýbala, som došla po cesta domov, keď som sa nudila v aute a už aj knižka bola dobrá (neskôr začali byť knižky dobré častejšie).

Prvý diel učebnice tradičnej čínskej medicíny začína tak dosť filozoficky. Totiž celá čínska medicína vznikla z filozofie. Celá čínska medicína je založená na teórii jin a jang. Tie sú kľúčové k pochopeniu fungovania ľudského tela, ale aj k pochopeniu fungovania sveta, zeme, prírody a aj vzťahov. Jin a jang sú o rovnováhe, o dvoch protichodných elementoch, ktoré sa dopĺňajú, vyrovnávajú, tvoria, neexistujú oddelene… Jin je to ženské, jemné, tmavé, noc, relaxácia… Jang je to mužské, tvrdé, akčné, svetlé… O tom sú celé skriptá popísané, ale veľmi rýchlo a logicky to viete rozdeliť.

Muž a žena sú ako jang a jin. Ale každý jang má v sebe aj jin a každý jin má v sebe aj jang (aj silný muž má v sebe trochu citu, aj slabá žena má trochu energie a sily). Viac jangoví by mali byť muži, ale keďže doba je celá výrazne jangová, tak aby sa v nej cítili dobre (a samozrejme rovnocenne) aj ženy, začali byť viac jangové tiež. A nie sú to žiadne mužatky a kulturistky (aj keď tie tiež, ale tým je to aspoň jasné). Sú to aj tie krásne, inteligentné, vzdelané, schopné ženy s dobrou kariérou, nadštandardným platom, sebestačné, samostatné. Dokonalé superženy. Bez frajerov! A všetky sa tomu strašne čudujú! Veď čo im ešte chýba k dokonalosti? Chýba im jin! Lebo z toho všetkého, čo oni sú, je jinové len to, že sú krásne! To ostatné majú aj muži. A keď niečo máš, tak už to nechceš, nepotrebuješ, ani to pre teba nie je zaujímavé. Zaujímavé je to možno pre latentného gaya, pre ktorého ste stelesnením dokonalého muža, ale v ženskom prevedení (čo je výhoda, keď nechcete rodičov zbytočne traumatizovať so svojou orientáciou). Ale takých schopné ženy nechcú! Oni chcú skoro rovnako pekného ako sú oni, ešte inteligentnejšieho, ešte múdrejšieho a ešte schopnejšieho a bohatšieho. Lenže tak to v prírode nefunguje! Musí sa to niekde dorovnať. Nemôže byť stále noc, musí byť aj deň (aj polárna noc sa raz zmení na polárny deň), v priemere je to narovnako. Balanceo!

Muži a ženy sú rozdielni a za dokonalé považujú niečo úplne iné (tak to príroda zariadila presne preto, aby bola rovnováha). Okay, pekným mužom sa páčia pekné ženy. Všetkým sa páčia pekní ľudia, ale škaredí väčšinou chodia so škaredými. Tam je to skôr o hľadaní si podobného druhu, ale zase niekde inde sa to musí dorovnať. Napr. keď je škaredý muž bohatý, je to lepšie (preňho aj pre ostatných). Keď je pekná žena tupá, je to tiež lepšie (pre väčšinu mužov), lebo viac vyniknú a na menej vecí sa im príde!

Samozrejme, dám na to aj riešenie, nech to nie je len taká filozofická úvaha. Takže čo majú robiť dokonalé superženy, aby si našli frajera podľa teórie tradičnej čínskej medicíny? No ako to už býva, treba začať od seba! Lobotómia sa už tuším v modernej dobe nerobieva, rozdať svoj majetok chudobným a prestať pracovať je riešenie, ale tiež trochu extrémne. Mne raz jedna kamoška radila „Andrea, no musíš občas aspoň zahrať sprostú“. Nie som dobrá herečka a mám svoju hrdosť, ale toto jedným z riešení naozaj je. Ono sa takej schopnejšej žene naozaj zo začiatku ťažko hľadá, v čom by mohla byť neschopná. Treba sa snažiť! Keď už vám všetko ide, hľadajte aspoň veci, čo vás nebavia alebo na ktoré ste fyzicky slabšie (nie ste predsa testosterónové kulturistky, tie sme zavrhli už v odseku vyššie). Tak napríklad ja nerozumiem počítačom a elektronike, nebaví ma politika a môjmu frajerovi ide každý šport lepšie ako mne. Strašne ma to vytáča, ale vlastne chvalabohu za to! Ináč sme obidvaja strašne pekní, múdri a schopní, takže dosť prírodná anomália, ale snažíme sa s tým žiť! 😉

Naučte sa variť! Namiesto boxovania choďte na kurz baletu alebo aspoň tancovania pri tyči. To sú také aktivity, ktoré vo vás skultivujú ten jin. Namiesto behania maratónov behajte po obchodoch. Namiesto politiky riešte umenie. Väčšinu schopných mužov naozaj nezaujíma koľko zarábate, aké máte tituly a aká ste top managerka. Muži sú v tomto jednoduchí (aj tí múdri a schopní). Každý muž chce peknú a chudú ženu (generalizujem, ale áno chcú), ideálne takú, čo nikdy nepriberie a nezostarne (tak sa snažte). Každý muž chce milú príjemnú ženu, ktorá (mu) nebude robiť problémy (áno, toto vážne ocenia viac ako váš doktorát, oni chcú mať svätý pokoj doma). Chcú ženu, s ktorou bude sranda (toto vás na univerzite nenaučia) a ktorá sa dokáže (a aj chce) postarať (nie o svetový mier a fúziu korporátov, ale oňho, o rodinu, o dom a tak – upratovačku má hocikto, kuchárku málokto, preto som radila, naučte sa variť, nemusia to byť knedle, ale aspoň niečo moderné, jednoduché a jedlé). A každý muž chce predovšetkým ženu! Kamošov má každý muž dosť, musíte sa od nich odlíšiť.

A ešte jedna rada. Jedna vec je akého chcete muža vy, kritériá sú fajn, pekné, ale potom sa zamyslite akí muži chcú vás. Ak sa to nestretáva, máte 2 možností. Zmeňte svoje kritériá na mužov alebo zmeňte seba. Keď sa vám nejaký muž páči, zamyslite sa, aké ženy sa páčia jemu. Také ako vy? Keď iné, tak sa takou musíte stať! Taká byť nechcete? Tak si hľadajte mužov, akým sa páčite vy. Alebo v tom skrátka musíte urobiť balanceo.

A ešte niečo, nevzdávajte sa svojich snov a idálov, majte vysokú latku na seba aj na druhých a užite si to. Väčšinou veci začnú fungovať, keď ich prestanete riešiť.