Pol roka občasná mierna bolesť v haluxe (ten veľký kĺb na palci na nohe), v rámci normy (tzn. dalo sa s tým športovať). Jeden deň začal kĺb bolieť viac (tzn. beh už nie), bolel dva dni, večer spuchol a to, čo nasledovalo v noci vyzeralo ako úplne ukážkový záchvat dny. Bolesť ako sviňa, taká, že oka nezažmúrite, pulzujúca (pri každom údere srdca to vystrelí, zrátajte si koľko to môže byť za noc), neutícha to, skôr sa zhoršuje. Jeden blbý malý kĺb vás úplne vyradí z prevádzky. Normálnych ľudí napadnú v momente bolesti analgetiká, ale ak na to nie ste zvyknutí a skrátka to nejete, tak vám to príde ako dobrý nápad až ráno. Nie že by som bola zástanca analgetík, vždy treba hľadať príčinu, ale tu by sa tá 1 tabletka na noc bola asi prepáčila. Bežné veci z reklamy z telky na bolesť kĺbov pomohli, trochu.  V takto akútnych prúseroch, kedy treba okamžitý výsledok, sa veľmi na prírodné medicíny nespoliehajte, tam je chémia rozhodne rýchlejšia. Vyzeralo to naozaj ako dna. Dna je taká veľkopánska choroba z dobrého jedla, veľa mäsa a alkoholu (lieči sa to diétou a je asi jasné akou). Problém je, že pacient pije alkohol už len veľmi sporadicky a v malom množstve a s mäsom to má podobne.

Z pohľadu tradičnej čínskej medicíny – jednoznačná vlhká horúčava. Teórie by boli na dlho, skrátka vlhkosť treba vysušiť teplom, horúčavu treba schladiť, trochu protichodné, ale „you know, its all about balanceo“. Aj iné príznaky tomu nasvedčujú, mykóza na koži, mierna bolesť hlavy. Ináč sa pacient cíti fit a plný energie. Kým diéta na dnu je o bielkovinách, diéta na vlhkú horúčavu je o sacharidoch a mliečnych výrobkoch. A teraz, ktorú diétu si dáte? Keď si dáte pre istotu obidve, zistíte, že môžete jesť tak šalát s olejom a „tudy cesta nevede“.

V momente, kedy sa cítite na amputáciu nohy, chodia k lekárom len takí, čo sa ich neboja. Tí zvyšní idú až keď to prestane vyzerať tak hrôzostrašne alebo keď vás to po dni maródky už fakt nebaví, nemáte čo jesť, fakt ste hladní a chcete ísť športovať!

Bolesť kĺbu palca na nohe vyzerá na jasnú dnu, ale môže to byť aj iný zápal, takže krvné testy okrem kyseliny močovej aj na crp a boreliózu a pre istotu aj všetko ostatné, čo sa dá v tom krvnom obraze zaškrtnúť. Keď už ste sa u lekárov osmelili a púšťanie žilou prežili, ste dostatočne smelí aj na ortopéda. Veľmi zlatý človek, oceňujem tú nenormálnu rýchlosť, ale doktor no! Zdiagnostikuje vás už od dverí, letmým pohľadom pozrie na ten palec, vzápätí sa otočí a píše recept, medzitým oznámi diagnózu „jasné, to je bežné“. Ináč, keď niekto začína vetu „jasné“ neveští to nikdy nič dobré. Skôr ako stihnete dopovedať, čo vám je, ako to bolí a prebiehalo (a nedajbože či vám je aj niečo iné), už si aj v lekárni vyzdvihujete injekciu, vzápätí máte v nohe kortikosteroid a s nádejou, že sa bolesť zlepší odchádzate (fakt to trvalo celé aj s tou lekárňou pod 10min). Bolesť sa počas dňa zhoršuje a zlepší sa asi až keď zázračná medicína prestane účinkovať, na úroveň pred ňou.

Krvné testy všetky v norme, podľa západnej medicíny a 4 ampuliek krvi (čo už je celkom dosť) ste zdravý človek. Akurát, že nemôžete stúpiť na nohu, krívate, nekorčuľujete, nebeháte, nejazdíte manuál a máte ešte tie fľaky po tele a miernu bolesť hlavy. Keď ste pacient liečiaci sa výhradne západnou medicínou, máte problém. Je super nemať diagnózu, keď sa cítite fajn, ale nemať ju, keď vám evidentne niečo je, je zúfalstvo. Pošlú vás domov najskôr s niečím štandardným, protizápalovým. A tam niekde sa zacyklíte a ste pacient, na dlho.

Ešte detail, fľaky na koži budú zaujímať len kožného a migréna len neurológa a vy to možno ani nespomeniete (lebo tiež vás nenapadne, že to má súvis a oproti tej nohe to je nepodstatné) a praktický lekár sa vás tiež obvykle nezačne pýtať na iné veci ako na nohu. O praktických lekároch nemám ilúzie (preto žiadneho už pár rokov nemám), ale určite sa nájde aj výnimka a keď ho donútite, trochu porozmýšľa (či v súvislostiach, to neviem, dúfajte).

Záver? Západná medicína nemá diagnózu a budete sa liečiť dosť lokálne a dosť nekomplexne. Diagnóza sa nájsť dá, otázka je, či ju niekto bude hľadať a či ju nájde a aj správne vylieči. Môj typ je, že treba hľadať niekde od tej kožnej mykózy a dať to do súvislosti so zápalom.

Čínska medicína má jednoznačnú diagnózu (aj bez krvných testov, len na základe príznakov) – vlhká horúčava. Tá sedí aj na stravovacie návyky pacienta – sacharidy a mliečne výrobky – a tam presne sa začína liečba, dietetikou. Zjednodušene, redukovať sacharidy, ktoré zahrievajú a mliečne, ktoré zahlieňujú (vlhkosť). Pri tej mykóze si pomôžete aj probiotikami, výťažkom z grepových jadier, oregánovým olejom, ale tá strava je kľúčová. A lieky nahradíte bylinnou zmesou, presne na vlhkú horúčavu, presne na kĺby, na bolesť. 

Now I know how 😉 Kludne sa hláste!