Začnem gramatickým okienkom. Tak schválne, ako to hovoríte jin a jang alebo jing a jang? To, čo chcete povedať, verte mi, to je JIN a JANG. Koncept protikladov vychádzajúci z taoizmu.

Jin (alebo správne yin, ženský rod, tá yin) – zem, ženský princíp, mesiac, tma, hmota, klesanie, voda, pasivita, priestor, chlad, smrť, intuícia, cit…

Jang (alebo yang, mužský rod, ten yang) – nebo, mužský princíp, slnko, svetlo, všetko nehmotné, energia, stúpanie, oheň, aktivita, čas, teplo, život, logika, rozum…

A ten jing sa píše bez ypsilónu, číta sa ale ťing a je to esencia, životodarná energia, ktorá pochádza z obličiek. Od nej závisí všetko. Keď ju nemáte, nie ste. K esencii jing si zapamätajte 1 hlavné – chráňte si obličky. Majú radi sucho a teplo, takže neseďte na zemi, keď je v mesiaci písmeno R, nebehajte v mokrých plavkách, nemajte holé kríže… všetky tie veci, čo vám kázala mama)

Späť k jin a jang. Dôležité je uvedomiť si, že všetko, všetko na svete má nejaký protiklad, že všetko má nejakú dynamiku, mení sa a aby bola pohoda klud, je ideal, keď je to v akej takej rovnováhe, v tom mojom balanceo (btw. západná medicína to volá homeostáza, to sa na názov webu trochu nehodilo no). Deň sa strieda s nocou, ročné obdobia sa striedajú a vytvárajú nejaký cyklus, ľudia prichádzajú a odchádzajú… Príroda si ten balanc vždy nejak zariadi a my sa jej to občas snažíme pokaziť…

A tu je niekoľko zásad pre jin a jang a teda aj pre všetko ostatné na svete.

Jin a jang sa navzájom nevylučujú – všetko má svoj protiklad ale nič nie je absolútne, nič nie je čistý jin alebo čistý jang, každá zložka obsahuje zárodok tej druhej… veci nie sú čierne a biele, tak nejak, všetko je skôr 50 shades of grey

Jin a jang sú na sebe závislé – neexistujú jedna bez druhého, nemôže byť deň bez noci, nemohli by byť na svete len ženy…

Jin a jang sa dajú ďalej deliť – jin rozdelíme na jin a jang (jin je chlad – tak teplota pod nulou bude jin a teplota nad nulou bude tá jangovejšia časť), Jackson  aj Jagger sú jang, ale Jackson bol určite jinovejší.

Jin a jang sa navzájom podporujú – akoby dorovnávajú celok, keď je veľa jang, jin ustupuje alebo aj prebytok jang spôsobí nedostatok jin – toto je celkom dobré pravidlo, čo sa vzťahov týka… Schopné sebestačné ženy sa čudujú, prečo si nevedia nájsť schopného sebestačného frajera, no preto…

Jin a jang sa navzájom menia, striedajú – deň sa strieda s nocou, raz si hore, raz si dole, húsenková dráha…

Každá jin má časť jang a každý jang má časť jin – akože aj muži vedia variť a tancovať a ženy vedia šoférovať a voliť.