pohyb je zdravy

„Zdravie je dynamický balance“

Tak to mám zapísané v poznámkach zo školy a dáva to celkom zmysel.

 

Dynamický preto, lebo všetko je neustále v pohybe, dýchame, bije nám srdce, žijeme v nejakom čase, prostredí… Nevýhodou tej dynamiky je, že sa to stále trochu mení a neviete to udržať úplne pod kontrolou, v jednom stabilnom bode, kde by to bolo ideál. Preto sa vám niekedy ťažšie vstáva, niekedy sa blbo vyspíte, niekedy vás niečo boli a niekedy máte len “bad hair day”. Výhodou tej dynamiky zas je, že keď je zle, väčšinou sa to potom začne zlepšovať (aalebo môže byť ešte horšie… a až potom sa to začne zlepšovať, väčšinou). Otázka je, ako v tom udržať BALANCEO.

 

Predstavte si to ako sínusoidu 〰️

⬆️nad x-ovou osou je dobre, cítite sa zdravo👍

⬇️pod x-ovou je zlé, cítite sa choro👎

 

Čím viac pod, tým väčší prúser, tým ste viac chorí. Ale čím viac nad? Tým ste zdravší? Ani ne. Keď ste zdraví, tak skrátka zdraví ste, hurá. Všetko vyššie je už len väčšia zábava, viac endorfínov, väčší adrenalín… Priama úmera napovedá, že čím viac to pôjde nad, tým viac to môže ísť aj pod. A to je fakt!

 

Asketizmus je jeden extrém, rovná čiara, strašná nuda, ale nelieta to. Tak žijú mnísi, o to sa snažili čínski cisári…

 

Balanceo je, keď to udržíte niekde v norme. A každý má tu normu inú, každý inak znesie a vydrží. Treba sa trochu analyzovať a nájsť ju. Keď chcete poradiť, kde vám to “ustreluje”, hláste sa na balanceo diagnostiku

balanceo@balanceo.sk