Raz sme mali v agentúre zaujímavý brainstorming, o úspešných ľuďoch. Vzišlo z toho jedno zásadné slovo – vízia. Úspešní ľudia nechodia len do roboty, nemajú len nápady, majú víziu! Odvtedy sa zamýšľam či nejakú mám! A zistilo sa, že ju mám od vždy, len neznie biznisovo, skôr znie ako želanie k narodeninám alebo novému roku „Na zdravie“.

Ilustrujme si to klišé na kolobehu života. Čakáte dieťa, len nech je zdravé! Ja neviem, ale ja by som chcela mať aj pekné dieťa, fakt! Narodí sa, len nech je zdravé! Málokto vám želá, aby čím skôr prespalo 8h, budilo sa až za svetla a bolo samostatné. A potom vám želajú zdravie na každé narodeniny, napriek tomu, že vy chcete frajera, nové auto, kariérny postup a ísť na drahú dovolenku. Btw, tie gratulácie beriem vážne. Fakt som nikdy neposlala hromadný mail, že gratulujem k meninám všetkým Andreám, ktoré sú otagované v statuse. Príde mi to drzé (a to sa mne drzých nezdá veľa vecí). Fakt gratulujem len ľuďom, ktorým gratulovať chcem (a nie na ktorých má z môjho zoznamu „500 blízkych kamarátov“ upozorní facebook) a fakt sa zamyslím, čo im idem želať a čo by si vlastne sami želali. A neviem, ale pred pár rokmi mi to vyšlo na takmer univerzálne želanie „…aby si bol stále mladý, zdravý a pekný“ (tým škaredým, želám namiesto pekný niečo iné, aby zbytočne nedúfali v nereálne veci – a teraz si to rýchlo všetci moji kamaráti skontrolujte!).

MLADÍ, ZDRAVÍ A PEKNÍ

Šťastní popri tomto už asi zvládnete byť, bohatého niekoho zbalíte (alebo keď nie ste blbí, tak to skrátka zvládnete), no a všetci sa potešia, lebo mladý, zdravý a pekný chce byť každý! Otázka je ako na to! A odpovede hľadám vedome aj podvedome celý život. Neprekvapivo, sú väčšinou rovnaké pre všetky tri želania. Je to cesta, dlhá, tŕnistá, cesta sebapoznávania, vzletov a pádov… (pateticky by mi tiež išlo písať). To, že treba byť chudý a treba športovať, to som tak nejak vedela vždy, asi preto, že moji rodičia boli vždy chudí a športovali (a ešte v celej šírej rodine nikto nikdy nefajčil, ani keď to bolo in a moderné a teraz je to hlavne už dávno out a nemoderné a tento koment si neodpustím a nepríde mi drzý nikdy a nikde). O zdravú stravu sa moja mama zaujímala už v 90tych rokoch, my ostatní sme si počkali až na dobu, kedy to celé prišlo do módy (ja o niečo skôr samozrejme). Vedeckým štúdiám a číslam veľmi neholdujem (nudné čítanie), ale keď 50% obyvateľstva tvrdí, že sa stravuje zdravo, tak som si 100% istá, že 90% z tých 50% konzumuje veci, ktoré ich zdraviu príliš neprospievajú. Matematická otázka, koľkí sú teda zdraví? Nikto samozrejme! A ako byť pekní, to si poriešte na instagrame, u kaderníka, v beauty salóne a u tých tiet, čo vám injekciou kadečo napichnú do xichtu. Hlavne nezabudnite, že žijeme v hmotnom, fyzickom svete, máme oči a máme si tu ten svet spraviť nie len príjemným, ale aj pekným, tak sa tu vzájomne neznechucujme celulitídami, škaredými handrami a lacnými autami 😉 O duchovnej kráse a zmysle života inokedy, dobre?!

Pár rokov študujem čínsku medicínu a je to to najinteligentnejšie, najlogickejšie a najkomplexnejšie, čo som kedy ohľadne zdravia objavila (a v tomto smere ma celkom baví skúšať a objavovať a bola som už aj na kadejakých hovadinách, ktoré ani pri silnej viere v ich fungovanie a následnej silnej viere aspoň v placebo efekt fakt nefungovali). Hold čínska medicína má asi 5000 rokov, je staršia jak Kristus, fakt to majú premakané do takých detailov, o ktorých sa absolventom medicíny ani len nesníva. „Meridián tiež nikto nikdy nevidel a verte, že ho máte!“

No a vekom, skúsenosťami, štúdiom, čínskou medicínou, modernými trendami, neustálou debatou s ľuďmi o zdraví a ešte kadečím iným som prišla na to, že celý život hľadám zdravie, spôsob ako byť zdravý (ako dieťa som hľadala len spôsob ako nechodiť k lekárom a už sa nikdy nedostať do špitálu, ale je to vlastne to isté). A to hľadanie zdravia a zdravý životný štýl ma baví, páči sa mi, dáva mi to absolútny zmysel. Ono hlavne asi netreba ignorovať seba sa, ale ani veci, čo sa tak nejak dejú naokolo, momenty, ktoré sa vám dejú, situácie, ktoré zažívate, ľudia, ktorých stretnete… 

Je dobre mať víziu, ono sa to potom už nejak vykryštalizuje…