Lebo je to hnusné!

Okrem toho, že celulitída je hnusná, tak ju v západnej kultúre považujeme skôr za estetický nedostatok. Áno, celulitída nie je choroba, ale svedčí o určitom disbalance v organizme, ktorý číňania definujú ako nedostatočná energia cchi v dráhe obličiek a sleziny + stagnácia cchi a vlhka v dolnej časti tela.

Prečo ju majú ženy a muži nie? Lebo ženy sú viac jinové a jin je voda a tá má tendenciu stagnovať (muži sú jang, oheň, ten vodu skôr vysušuje a ja som chvalabohu dosť jangová tiež). Nedostatok vody znamená v čínskej medicíne nedostatok krvi (a tá je v čínskej medicíne vnímaná oveľa širšie než ako len tá červená vec s krvinkami, čo nám prúdi v žilách). Btw, krv oslabuje aj hormonálna antikoncepcia (svinstvo jak delo, o tom inokedy, ale nejedzte to!), čiže, keď sa žene urobí celulitída v momente keď začne užívať HAK, tak je to hneď prvý znak toho, že jej to nič dobré v tele neurobí. Jednoduchý príklad, keď je vody v potoku málo, tak stagnuje, zastavuje sa. Predstavte si povrch rieky, plnej vody, ktorá tečie – relatívne hladký, že? Predstavte si vysychajúci potok, kde sú už len také malé jazierka – hrbolatý. Tak to je tá hnusná celulitída!

A tu zopakujem jednu dôležitú vetu a fakt si ju zapamätajte – KRVI NIE JE NIKDY DOSŤ! Dopĺňať, dopĺňať, dopĺňať! Ja tvrdím, že každá žena môže byť v režime, ako by bola anemická, napriek tomu že nie je (západná medicína má svoje rezervy, čo si budeme hovoriť).

Okrem antikoncepcie oslabuje krv strava! Keďže celulitída znamená nedostatok vody, tak logicky taká strava, ktorá telo vysušuje! A čo vysušuje, dehydruje? No všetko, čo je príliš horúcej povahy – alkohol, káva, to je asi jasné, ale aj všetko príliš chilly, príliš pečené, príliš sladké. A potom všetko, čo zahlieňuje. Prečo? Lebo celulitída je nedostatok cchi aj v dráhe sleziny a tá (a to si zapamätajte) neznáša vlhko! Zahlieňuje všetko surové, studené, mliečne, sladké. Čo nezahlieňuje? Skoro nič! Obvykle varené veci, dusená zelenina, obilniny, strukoviny, aj kvalitné mäso a vajcia sú ok.

A čo tie obličky? Obličky telo zahrievajú na prevádzkovú teplotu. Keď sa telo nezahreje, tak sa voda neodparuje a vzniká stagnácia. V čínskej terminológii asi takto: jang obličiek zahrieva slezinu a tá následne premieňa potravu na cchi a krv. Dráha sleziny vyživuje svaly od pása dole a keď sa vám tam nakumuluje vlhko a zastagnuje voda, tak výsledok je taký hnusný.

Ako sa toho zbaviť?

Rozprúdiť cchi, vysušiť vlhko, posilniť obličky a slezinu. Tak v prvom rade, vysaďte antikoncepciu. To je téma na ďalší článok, umelé hormóny sú umelé a keď niečo blokuje jedno, tak je dosť logické, že to blokuje aj kopu iných vecí…

Druha vec je strava. Viete prečo je strava taká dôležitá! No lebo jete 3-5x denne a každý deň. Dýchate síce častejšie, áno, naučte sa to poriadne, ale ten vzduch veľmi neovplyvníte. Nemôžte byť celý život na bylinkách a 3x denne napichnutí akupunktúrnymi ihlami. A začnite volať jedlo výživa a vždy kým niečo dáte do úst sa zamyslite, či vás to nejak vyživí alebo len poteší. No klasika, nepiť kávu a alkohol, bielu múku, biely cukor, mliečne výrobky aspoň obmedziť, vyprážané a mastné tiež nie. Slezinu posilníte obilninami: pšeno, pohánka, kukurica, ryža, amarant alebo slzovka, strukovinami a varenou zeleninou (hlavne mrkva a tekvica).

A čo je najdôležitejšie? RAŇAJKY! Telo treba ráno zahriať, zahydrovať a naštartovať trávenie. Preto raňajky majú byť teplé, tekuté a ľahko stráviteľné! Upozorňujem, teplý čaj nie je JEDLO a nestačí ako teplé raňajky! Čiže jedzte uvarené obilninové kaše s čímkoľvek uvareným (ovocím, zeleninou, hubami…) a polievky. Vývar na raňajky je fakt zázrak. Vyskúšajte to tak mesiac, uvidíte.

Potraviny, ktoré posilňujú jang obličiek: ladvinky (ale ne?), krevety, sardinky, fenykel, badián, škorica, zázvor, kôpor, pór, pistácie, vlašské orechy, maliny, ďatle. Myslím, že všetko celkom jedlé a chutné veci.

Potraviny, ktoré posilňujú cchi sleziny a vysušujú vlhko: slzovka, pšeno, fazuľa adzuki, bôb, trnky, ostružiny, bambusové výhonky. Tak aspoň to pšeno si uvarte, z toho je úplne príjemná kaša na raňajky. A z fazule adzuki sa dá skvelá polievka uvariť.

Potraviny, ktoré rozprúdia stagnáciu energie cchi: čerešne, kokosový orech, mrkva, tekvica, tofu, ryža, hokkaido, špenát, redkvička, pažítka, cesnak, kmín, mäta, bazalka, šafrán, oregnáno, kardamón, šampiňóny, shitake, citrón, limetka, mandarínka, hovädzie, kuracie, jahňacie, hus, diviny.

Ak by náhodou niekoho zaujímal môj názor na kadejaké krémy a procedúry, tak asi takto. Koža je súčasť nášho tela, nefunguje nejak izolovane, je vyživovaná zvnútra a odzrkadľuje sa na nej to, čo sa deje vo vnútri. Povrchový prístup je v tomto prípade povrchový, povrchný, za mňa úplne nefunkčný. Krémy sú asi dosť zbytočne vyhodené peniaze (keby krémy fungovali, tak si ľudia nepichajú do tváre neurotoxíny, ale mažú sa krémami). Tie všelijaké prekrvovacie stroje, pokiaľ prekrvujú dostatočne dlho a často, tak do určitej miery pomôcť môžu, ale keď to prestanete robiť a nič nezmeníte, tak sa to logicky vráti. Šport je super vec, robte to, robte to veľa a často, ale celulitídy vás nezbaví, pokiaľ neupravíte stravu. To je to isté, čo s chudnutím. A viete prečo? Lebo športujete 1x denne (teraz sa mnohí zhrozili, takí čo sa nezhrozili podľa mňa ani celulitídu nemajú) a jete 3-5x denne.

A keď to chcete urýchliť bylinkami a vyladiť trochu individuálne, tak sa hláste.