Často sa ma pýtate na stravovací režim. V 1. rade neexistuje univerzálna diéta ani režim, ktorý by vyhovoval a robil dobre všetkým. Tak ako sú ľudia menší, väčší, vychudnutí, svalnatí, zavodnení a kadejakí, majú rôzny životný štýl a režim, tak aj to trávenie, spaľovanie a výživa bude trochu odlišná. To, čo funguje jednému, nemusí inému. Takže to veľmi neodkukávajte a starajte sa o seba! Doslovne.

Napíšem ako to funguje mne (klientom to nastavujem veľmi individuálne, fasting nie je pre každého). Vstávam neskoro, okolo 9 a preberám sa pozvolne (ranné vtáča som nikdy nebola, aj keď sa mi to páči). Ráno hneď hladná nie som, tak si dám vodu/čaj. Raňajkujem až okolo 11-12, už taký raňajkoobed. Zvládla by som aj okolo 10, ale ráno v pohode tú 1-2h vydržím. Čím vynechám 1 jedlo a celkovo zjem menej (čo je fajn, striedmosť v jedle je zdravá, žereme zbytočne veľa).

Z hľadiska TCM raňajkovať treba. Čas raňajok ale môže byť individuálny podľa toho, kedy vstávate, aký máte režim, výdaj… Celkovo sa mi pozdáva, že raňajky by mali byť najsýtejšie, obed priemerný a večera striedma.

Keď mám ráno tréning, idem na lačno, lebo musím mať pred športom min 3h vytrávené a nejaký snack je pre mňa zbytočný (energeticky to nepotrebujem, ráno môžem fungovať aj z tukových zásob). Po tréningu som ale hladná hneď, raňajkujem skôr a tým pádom musím mať aj neskorší obed.

Večera mi vyhovuje okolo 17-19, najneskôr o 20, aby som stihla min 3h pred spaním vytráviť (poobede takmer každý deň niečo športujem, tak vyhladnem). Spať chodím 23-24 (lepšie by bolo skôr, ale zatiaľ mi to vychádza takto).

Takže môj ideal režim nejak prirodzene vyšiel na “fasting” (pôst, hladovanie). Jem v 8-10h okne, 2-3 jedlá (plnohodnotné) a zvyšok nejem. Týmto režimom nezjem veľa a keď už jem, tak sa najem poriadne. Ja som naozaj nikdy nebývala prirodzene hladná skoro ráno ani neskoro večer, tak to treba využiť. Vám čo najlepšie funguje?