Ja som na dovolenkové choroby insider. V Tatrách som ako decko skončila na infúzkach, v Brazílii som mala horúčky, v Izraeli len teploty, v USA kašeľ a vo Vietname mi bolo zle z jedla. Na Bali z motorky a na Miami z cabria, som chytila alergiu…

Vietor je pôvodca 1000 chorôb, tvrdí TCM. Aj tých mojich! Preto nemám cabrio a preto sa venujem zdraviu. A psychika tiež urobí svoje. Ja tie presuny moc nemusím. Chcelo by to teleport, ale po návrate domov mi z bratislavského vzduchu kupodivu vždy všetko prešlo.

Na presunoch je najhoršia klíma (vietor), chlad, uzavreté priestory, kopa ľudí, suchý vzduch v lietadle (s barsjakými živočíchmi)… imunita súvisí s prostredím. Telo je prostredie. Treba ho pripraviť na neštandardné podmienky. Vyhnať chlad, vyhnať vlhkosť, ako vždy individuálne. Céčko, betaglukán, aj dračia krv sú fajn. ale treba k tomu pristupovať trochu systémovo a v predstihu (našlahať sa céčkom 2d pred cestou, to je také… hysterické). Pred cestou by ste mali byť úplne fit (btw pred očkovaním tiež). Riešiť je to fajn priebežne, stravou, životným štýlom. Teplé varené jedlá, polievky, kaše, dusená zeleninka, budem sa opakovať… (a áno aj mne viac chutia jogurty a kadejaké somariny, preto to tak občas dopadne, ale zlepšujem sa)

Fáza cestovanie. Telo treba držať v teple a v pohode ešte aj. Obiect sa je jedna vec. Zahriať sa jedlom a nápojmi druhá. A potom sú tu bylinky, ktoré to urýchlia, vylepšia, zjednodušia. A niektoré vás aj ukľudnia. Hláste sa, naordinujem vám.

Vychytávka – rúško na xichte vyzerá síce blbo a divné, ale na dlhšom lete oceníte, že si niečím filtrujete vzduch a baktérie… A viete ako, mechanická zábrana je najistejšia ochrana. No a na dovolenke si dávajte bacha, čo jete a pijete. Cestovateľské gastro prúsery sú okrem exotických baktérií prevažne zo zachladenia žalúdku. Prechladnutie je tiež z chladu. Takže dať si na raňajky jogurt, potom smoothie, na obed šalát, melón, zmrzku a drinky plné ľadovej drte nie sú tak healthy ako sa zdajú.