Jedno z mojich obľúbených definícií zdravia je, že zdravie je dynamický balanc(eo). Sinusoida, ktorá osciluje, kmitá. Tak nejak to nevie ísť po rovnej priamke bez výkyvov… lebo žijeme v dynamickom prostredí. Zem sa točí, počasie sa mení a my reagujeme, neustále.

ZDRAVIE je, keď tá sinusoida nemá príliš veľké výkyvy. Väčšinou platí priama úmera (princíp jin jang, dualita, zachovanie rovnováhy). O čo vyššie ide sinusoida hore, o to nižšie ide dole. Akurát, že… To nad x-ovou osou je, že sme zdraví. A byť zdraví alebo ešte zdravší je už tak nejak jedno. Paradoxne chorí, chorší a ešte viac chorí byť môžme.

Otázka je, čo je teda nad x-ovou osou, čo môžme robiť zle a spôsobovať si pády dole? Veľa jedla, veľa alkoholu, veľa žúrovania, veľa stresu, veľa práce, veľa fyzickej aktivity. VEĽA…To všetko vnímame v podstate pozitívne. Ale čokoľvek preženieme, spôsobuje to problém.

No a doba nás teraz nejak všetkými tými okolnosťami a obmedzeniami donútila, že máme dosť plochú sinusoidu… Je to taká trochu askéza, trochu nuda, nič sa nedeje, nič nenaplánujete, stresovať sa nemá zmysel, ponáhľať tiež nie… Či to spôsobí, že budeme zdravší? Vyskúšame, uvidíme…

Na fotke v pozadí rollercoaster a koleso v Santa Monice, aby to jako bolo k téme ano😉