To, že letíte do Ameriky, americkými aerolinkami zistíte pri prvom drinku! Voda. S ľadom! Veľa ľadu! V obchodoch a reštikách vyklimované tak na mikinu a ponožky. Nechápem tento nezmyselný zvyk, chladiť všetko “to almost freezing mode” telo má 37st. Mám teóriu, že aj drinky, aj jedlo, aj počasie by sa mali pohybovať okolo tejto teploty tela… Ľad preferujem len na zimných štadiónoch. Kedysi boli in sauny, teraz je moderné kryo a celoročne kúpanie v studenej vode.

Tradičná čínska medicína je celkom proti takýmto extrémom, teda akýmkoľvek. V saune sa totiž potením stráca veľa telesných tekutín a teda aj jin a krv. Chlad zas spomaľuje procesy a prúdenie (a to je s výnimkou starnutia nie veľmi žiaduce). Ale sú konštitúcie, typy ľudí, ktorí sú s tým ok a neurobí im to zle. Takže zas je to individuálne.

Ja saunu len v rámci lyžovačkového socialisingu a striedmo (aj keď sedieť by som tam vydržala celkom dlho a to je práve ten problém). A zima v akejkoľvek forme (s výnimkou hrania sa s tučniakmi a malými ľadovými medveďmi) má bytostne neláka. A keby ste náhodou nevedeli aká ste konštitúcia, čo môžete a čo by ste nemuseli, tak sa hláste na konzultáciu balanceo@balanceo.sk