V dobe kedy všetci skialpujú, my bežkujeme! Prečo? Historicky. A je to super šport, komplexný, časovo úsporný, do každého počasia. Keď je v BA hnusne zima, 40min cesty, na Babe, je zasnežená krajinka a upravené 2-5km trate.
Ja som bežkovala celé detstvo, lebo rodičia bežkovali. Nudný šport pre decko, ale vytrénovala som sa. A druhá polka rodiny to mala v rámci kajakárskej prípravy. Tak som po x rokoch nebežkovania asi 3r dozadu zas začala.
EQIPMENT
Bežky treba mať hlavne dobre namazané, topánky také, čo fakt sedia a držia nohu (a pekné samozrejme) a paličky ideál carbonové, lebo sú ľahšie.
ŠTÝLY
Sú 2 (a líšia sa aj v equipmente): klasika (šúchate nôžkami v stope), korčuľovanie (šúchate do boku – vyzerá to frajerskejšie a je to rýchlejšie, tak robíme to). Keď ste to nikdy nerobili, je klasika asi jednoduchšia (na rovnováhu hlavne), ale korčuľovaním budete rýchlejšie rýchlejší (čo je fajn, aby vás kolektív nezabudol v lese)
ZAČIATKY
Sú asi rovnaký prúser, ako keď ste nikdy nebehali. Nevládzete ani 5min vkuse, lapáte po dychu a ťaháte to čím sa dá, nohami, rukami, keď to nejde, tak aj bruchom, corom… a to je na tom to dobré!
TECHNIKA
Je druhý prúser. Korčuľujem od detstva, na ľade aj na inline, tak som na to išla najskôr inline štýlom. Lenže ja inlineujem zohnutá do pravého uhla s rukami za chrbtom. Na bežkách sa korčuľuje relatívne do rovna a v rukách sú palice, kt. je fajn aj používať. Takže podľa mňa sa tie športy nepodobajú vôbec! Len mne sa to v úvode podobalo a vyzeralo to dosť blbo.
Nohy sú ďalší problém – odrážať sa poriadne, obidvomi narovnako a chytiť balanceo.
Noo a po 5-10dňoch tréningu, nejakej tej youtubovej bežkárskej škôlky či abecedy, to začne celkom fajn ísť aj vyzerať. Výhoda je, že pri tom nie je zima (lebo fakt maká celé telo), dá sa to aj v hmle (lebo boardovať ja v hmle neviem, takže fajn alternatíva, keď nevýjde predpoveď), za 1,5h a 12-20km ste dostatočne vyšportovaní (a dá sa to robiť 2-fázovo).